Shizofrenia Forum - Konferencja Fundacji III Kliniki Psychiatrii Syntonia

Warsztaty z terapii poznawczo-behawioralnej wybranych zaburzeń psychicznych

Leczenie zaburzeń psychicznych wymaga zazwyczaj zastosowania wielostronnych oddziaływań terapeutycznych. Aktualne zalecenia dotyczące leczenia wskazują na celowość rozważania oddziaływań psychoterapeutycznych na każdym etapie leczenia.

Przygotowane przez zespół psychologów III Kliniki Psychiatrycznej IPiN warsztaty mają na celu zapoznanie uczestników z zasadami interwencji terapeutycznych o udowodnionej skuteczności w wybranych zaburzeniach psychicznych.

W warsztatach mogą uczestniczyć wszyscy zarejestrowani uczestnicy konferencji. Chęć skorzystania z warsztatów należy zgłosić pisząc na adres email: mskrzynska@ipin.edu.pl i podając numer/numery wybranych warsztatów. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Program warsztatów (11.01.2019)

Czwartek, 21. marca 2019 r
13:45-15:15

15:35-17:05

Terapia grupowa – wskazania, wyzwania, metody. Terapeutyczna praca z grupą z wykorzystaniem elementów terapii poznawczo-behawioralnej.
mgr Maria Kłosińska, psycholog, mgr Joanna Salbert, psycholog kliniczny, certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, mgr Judyta Stawikowska, psycholog kliniczny, certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, mgr Joanna Zwierzchowska, psycholog

Czas trwania: 2 x 1,5 godziny, uczestnicy – 20 osób

Warsztaty przedstawią zastosowanie terapii grupowej z wykorzystaniem elementów terapii poznawczo-behawioralnej w ramach programu realizowanego na Oddziale Dziennym III Kliniki Psychiatrycznej. Ich celem jest podzielenie się doświadczeniem pracy z grupą otwartą w dynamicznie zmieniających się warunkach oddziału dziennego oraz prezentacja wypracowanych rozwiązań. Warsztaty przeznaczone są dla lekarzy psychiatrów i psychologów zainteresowanych pracą z osobami z zaburzeniami afektywnymi i zaburzeniami osobowości. W ramach wprowadzenia przedstawione zostaną teoretyczne podstawy terapii grupowej, a w części praktycznej podstawowe zadania i interwencje psychoterapeutyczne pojawiające się w terapii grupowej. W czasie warsztatów będzie możliwość wzięcia udziału w ćwiczeniach wybranych technik przy wsparciu prowadzących terapeutów.

 
Piątek, 22 marca 2019
9:30-11:00

Czy osoba ze schizofrenią może mieć satysfakcjonujące życie seksualne? Kilka poznawczo-behawioralnych sposobów na radzenie sobie z niektórymi trudnościami.
mgr Aleksandra Augustyn, psycholog kliniczny, certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, seksuolog, mgr Joanna Szmyd, psycholog, seksuolog

Czas trwania: 1,5 godz., uczestnicy: 25 osób

Osoby chore na schizofrenię mogą doświadczać trudności w budowaniu relacji intymnych. Wynika to m. in. z osłabienia rozpoznawania i ekspresji emocji, nieumiejętności wyrażania swoich potrzeb czy z obniżenia potrzeb seksualnych w efekcie stosowanego leczenia farmakologicznego. Szacuje się, że problemy w sferze erotycznej dotyczą ponad 60% osób chorujących na schizofrenię i obejmują zarówno zaburzenia reakcji genitalnej jak i znaczące obniżenie potrzeb seksualnych. Podczas warsztatu w praktyczny i przystępny sposób zostaną zaprezentowane  skuteczne metody terapeutyczne stosowane w seksuologii. Mogą one z powodzeniem być wykorzystane zarówno przez lekarzy, jak i psychologów do pracy z osobami chorymi na schizofrenię, cierpiącymi z powodu zaburzeń seksualnych.

11:00-12:30

Diagnoza różnicowa ADHD u osób dorosłych - fakty i mity.
mgr Kaja Wojciechowska, psycholog, mgr Małgorzata Walęcka, psycholog, certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny

Czas trwania: 1,5 godz., uczestnicy: 25 osób

Temat zaburzeń neurorozwojowych u osób dorosłych wciąż jest rzadko poruszany i omawiany w środowisku psychiatrów i psychologów. Zarówno zaburzenia ze spektrum autyzmu jak i ADHD głównie kojarzą się z diagnostyką w okresie dziecięcym. Obecnie coraz częściej osoby dorosłe, nigdy wcześniej nie zdiagnozowane, szukają pomocy u specjalistów. Podczas warsztatu w praktyczny i przejrzysty sposób zostanie zaprezentowana pełna diagnostyka psychologiczna osoby z ADHD oraz zostaną przedstawione i obalone fakty i mity dotyczące tego zaburzenia neurorozwojowego.

 
13:20 - 14:05 Sesje warsztatowe prowadzone równolegle,
zapisy w dniu konferencji
1. Ocena seksualności osób chorujących psychicznie - praktyczne wskazówki dla klinicystów
Prof. Michał Lew-Starowicz (Warszawa)
2. Zaburzenia snu - jak prawidłowo zebrać wywiad
Prof. Adam Wichniak (Warszawa)
3. Diagnoza i terapia zaburzeń osobowości - update
dr med. Justyna Holka-Pokorska
COPYRIGHT:Fundacja III Kliniki Psychiatrii Syntonia. DESIGN: Jacek Młodożeniec